Mars látogatás

Ajánlom

Május 22-én Csongrád-Bokroson, a Mars száraz állateledelt gyártó egységében jártunk. A látogatásra azokat a diákokat hívtuk, akik érdeklődnek a robotika és az automatizálás, az ehhez szükséges tervezési, építési  feladatok, valamint az algoritmuskészítés és programfejlesztés iránt. Célunk az volt, hogy az automatizálás és robotika gyakorlati, termelési célú alkalmazását megismerjék.

 

 Vezetőink Bólya Zoltán és Bálint Jenő, a Mars gyártási részlegén dolgozó munkatársai voltak. A közel kétórás látogatás elején tájékoztatót hallottunk a Mars történetéről, cégfilozófiájáról, megismertük a legfontosabb biztonságtechnikai és élelmiszerbiztonsági előírásokat, majd mi is magunkra öltöttük a vendégeknek biztosított munkavédelmi felszerelést, és elindultunk, hogy bejárjuk a gyár termelési részlegét. A kötelező kézmosás és cipőfertőtlenítés után (ezeket az egyszerű folyamatokat is szenzorok optimalizálják) beléptünk a termelőcsarnokba. Egyik fő célunk volt, hogy láthassuk a palettzó robotot. Ez a gép a futószalagon érkező különböző dobozok válogatását, majd raklapnyi egységekbe csomagolást végzi. Ezek az  ipari robotok általában hat tengelyes csuklókaros kivitelűek. Érkezésünkkor éppen új termékre álltak át a szalag mellett, így a "pihenő" két méter magas robot kézi vezérlését is kipróbálhattuk. Kísérőinktől megtudtuk, hogy a robot mozgását egy balsodrású térbeli koordinátarendszer tengelyei mentén kell elképzelnünk, így már könnyebb volt pusztán az irányítópanel gombjaival azt a mozgást végrehajtatni a robottal, amit éppen kigondoltunk.

Továbbindulva többféle termék csomagolását követhettük nyomon. Láthattuk, hogy sok szenzor segíti a legjobb minőség elérését: pl  fémérzékelőkkel oldják meg, hogy semmilyen körülmények között ne kerülhessen fémdarab a csomagba. A ma oly sok területen alkalmazott képfeldolgozás itt is szerepet kapott: egy kamera felvételeinek kiértékelése után jelzés érkezik az ellenőrzést végző munkatárrshoz, ha a nagy darabos termékből több, vagy kevesebb kerülne a zacskóba. Valószínűleg mindannyian először láttuk azt is, ahogyan az apró termékek pontos kimérése hogyan történik. Az egész bejárás során sok-sok tájékoztató táblát láthattunk, így értesülhettünk a főbb célkitűzésekről, és arról, hogy egy-egy mutató elérése érdekében éppen hol tart a termelés. Megtudtuk, hogy a szalag mellett dolgozók munkája monoton, ezért egy-egy műszak alatt is többször váltják egymást a munkafolyamatokban.

Visszatérve a csomagoló részleg elejére, láthattuk, hogy időközben munkába állt a palettázó robot: megfigyelhettük az üzemszerű működését is, és azt is, hogy miként veszi észre, és hogyan reagál,ha egy doboz pl. fekve érkezik meg a futószalagról. Kicsit sem meglepő, hogy ezt is szenzorok érzékelik, mint ahogyan a pneumatikus emelőkarok mozgását és működését is az érzékelők által folyamatosan gyűjtött adatok teszik gyorssá és pontossá.

Kedvet is kaptunk, hogy hasonló feladatot ellátó modellt építsünk az iskolában.

Mindannyian értékes tapasztalattal gazdagodtunk, köszönjük a látogatást!

 

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.