Aquatlon megyei és országos bajnokság

Ajánlom

Iskolánk több diákja sportol a csongrádi Idegenforgalmi SE Triatlon Szakosztályában. A legutóbbi Aquatlon Utánpótlás Bajnokságon az újonc A korcsoportban Kovács Fruzsina Dóra és Kátai-Benedek Máté 5.f osztályos tanuló, a gyermek kategóriában Csernák Enikő és Kovács Márton Soma 6.f osztályosok, a serdülő korcsoportban a 9.a osztályos Nyéki Péter vett részt.  A közelmúlt megyei és országos eredményeiről az alábbiakban számolunk be, mindkét forduló képei a galériában láthatók.

Sport XXI. Csongrád Megyei Aquatlon utánpótlás bajnokság

Hódmezővásárhely, 2013. április 13.

A triatlon egy viszonylag fiatal sportág, amely pihenés nélkül, egymás után teljesített úszásból, kerékpározásból és futásból áll. Alapvetően egyéni sport, de egyes versenyeken értékelnek csapatokat is. A csapat legalább három, azonos nemű és korosztályú tagból áll, akik a versenyt egyénileg, egymástól függetlenül teljesítik. A csapat eredményét a tagok közül az első három idejének összesítéséből számítják ki.

A triatlon sportnak többféle változata létezik. Ezek közé tartozik a duatlon és az aquatlon is. A duatlon folyamatos futást, kerékpározást és ismét futást jelent. Az aquatlon sorrendben futásból, úszásból és futásból vagy csak úszásból és futásból áll. Itt nem minden esetben folyamatos a versenyzés. Előfordul, hogy az úszás után van idejük öltözni, pihenni a versenyzőknek, amíg a futásban is rájuk kerül a sor. Ilyen módon rendezték meg 2013. április 13-án, szombaton Hódmezővásárhelyen a Sport XXI. Csongrád Megyei Aquatlon döntőt is, melynek résztvevői legtöbben Csongrádról, Hódmezővásárhelyről, Makóról, Szegedről és Szentesről érkeztek.

Iskolánk több diákja sportol a csongrádi Idegenforgalmi SE Triatlon Szakosztályában. Nekik ez volt az első versenyük ebben az évben. Az egyes versenyszámokban létszámtól függően több futamot is bonyolítottak, így a vízből kiszállva még nem tudták, a versenyzők, hol is állnak éppen a teljes mezőnyben a futás előtt. A futamokat korosztályonként külön, de egy idő után az úszást és a futást párhuzamosan rendezték. Míg a nagyobbak úsztak, a kisebbek már futottak.

Az Újonc A kategóriában (2002-2003-ban születettek) először vízből indulva 100 métert kellett minél gyorsabban megtenniük a versenyzőknek, nyitott 50 méteres versenymedencében. Egy pályán két diák úszott. Rövid öltözködés és pihenés után következett a 800 méteres síkfutás. A futószámokat az uszoda melletti kiváló minőségű rekortán futópályán tartották meg. A pálya egy L alakú, kb. 1 km hosszú sáv, a két végén a forduláshoz szükséges egy-egy hurokkal. Az ettől eltérő távok esetén a rendezők ideiglenesen kihelyezett bójával fordították a futókat.

A lányok egyéni versenyét Kovács Fruzsina Dóra 5.f osztályos BJG-s diákunk nyerte meg, aki tagja volt a szintén aranyérmes csapatnak (Kovács Fruzsina, Tábori Lilla, Dobai Jázmin, Kasza Blanka) is. A fiúknál osztálytársa, Kátai-Benedek Máté egyéniben ezüstérmet, csapatban (Kátai-B. Máté, Csernák Tamás, Pető Bence) első helyet szerzett.

A Gyermek kategóriában (2000-2001-ben születettek) a versenyzők már 200 métert úsztak és 1600 métert futottak. Ebben a számban a BJG 6.f osztályának két diákja lépett színre. A lányok egyéni versenyét Csernák Enikő nyerte. Csongrádon nincs vele egykorú triatlonos lány, így a csapatversenyből kimaradt. A fiúknál egyéniben Kovács Márton Soma az úszást saját futamában fölényesen megnyerve (sajnos az erősebb ellenfelek másik futamba kerültek), okos futással bronzérmet szerzett. Az összesített eredményük alapján csapatuk (Kovács Márton, Giricz Tamás, Kecskeméti Milán) ezüstérmes lett.

Korosztályát Serdülőként (1998-1999-ben születettek) Csongrádról egyedül képviselve a 9.a osztályos Nyéki Péter 400 méter úszás és 2200 méter futás után az egyéni 5. helyet szerezte meg.

Sport XXI. Aquatlon OB
Eger, 2013. május 11.

A hódmezővásárhelyi megyei döntőn nyújtott a teljesítményükkel mindannyian kvalifikálták magukat a 2013. május 11-én Egerben megrendezett országos döntőbe, ahol nehéz dolguk volt versenyzőinknek. Az A kategóriás Újoncokra már 200 méter úszás és 1,5 km futás, a Gyermekekre 400 méter úszás és 2 km futás, míg a Serdülőkre 800 méter úszás és 3 km futás várt az ismét népes, majdnem 700 fős mezőnyben.

Az úszóversenyek a Makovecz Imre által tervezett Bitskey Aladár Városi Uszoda 50 m es medencéjében zajlottak. Pályánként egyidejűleg 2 fő úszott, vízből rajtolva. A nevezők számától függően minden korcsoportban több futam került lebonyolításra.

A futószámokat az Érsekkert másik oldalán, az uszodától kb. 500 méterre, az Eger Városi Stadion Atlétika pálya 400 méteres salakján tartották, az úszásnak megfelelő beosztásra épülő futamokban. A versenyszámok chip-es időméréssel, videó és számítógép kontrollal zajlottak.

A meleg, napsütéses nyári napon a következő eredmények születtek:

Az Újonc A 95 nevezett lánya közül Kovács Fruzsina úszásban a 24. futásban a 10., összesítve a 14. helyet szerezte meg. Csapatban további tíz csapatot maguk mögé utasítva, hatodikak lettek. A fiúknál Kátai-Benedek Máté 25. úszással, 31. futással, összesítve 25-ként végzett a 97 fős listán, majd elutazott Nyíregyházára vízilabdázni. Az ő csapatuk 17-ből az 5. lett.

A Gyermek futam 76 lányából Csernák Enikő összesítve 24, Kovács Márton a 108 nevezett fiúból 53. lett. A verseny előtt mindketten több mint egy hétig torokgyulladással betegeskedtek, így nem igazán voltak megfelelő állapotban a döntő időpontjában.

A legidősebb BJG-s versenyző, a 9.a-s Nyéki Péter 70-ből a 49. helyre futott be.