BJG-s sikerek a Duatlon Diákolimpia Csongrád megyei Döntőjében

Ajánlom

A 2013-2014-es tanévben a frissen felvettekkel együtt már iskolánk nyolc diákja sportol a csongrádi Idegenforgalmi SE Triatlon Szakosztályában. A szeptemberi tanévkezdés után nem sokkal a triatlonosoknál elindult a versenyszezon is. Az első őszi megmérettetés rendszeresen a megyei duatlon diákolimpia, amelyet eddig minden évben a Maty-éri Szegedi Olimpiai Központban rendeztek meg. Idén szeptember 22-én viszont a szokásoktól eltérően Hódmezővásárhely lett az új házigazda. A megyei döntő résztvevői legnagyobb számban Csongrádról, Hódmezővásárhelyről, Szegedről és Szentesről érkeztek.

További fényképek a galériában megtekinthetők.

 

A triatlon sportnak többféle változata létezik, ezek közé tartozik a duatlon is. A duatlon két, önmagában is létező sportág ötvözete, de három részből áll: sorrendben futásból, kerékpározásból és futásból. Alapvetően egyéni sportág, de rendeznek belőle csapatversenyeket is. A 3-4 tagú csapatok eredményét a 3 legjobban teljesítő tag egyéni teljesítményének az összeadásából számítják. A távolságok korcsoportok szerinti beosztásban a versenyzők életkorától függenek.

A BJG tanulói közül a legfiatalabbak négyen a III. (újonc) korcsoportba tartoznak (2001-2002-ben születettek). Az ő versenytávjuk 1.000 méter futás, utána 4.000 méter kerékpározás, befejezésül újabb 500 méter futás.

A következő korosztályba, a IV. (gyermek) korcsoportba (1999-2000-ben születettek) három diákunkat sorolják. Távjuk: 2.000 m futás, 8.000 m kerékpár és 1.000 m futás.

A legidősebb versenyzőnk az V. (serdülő) korcsoportban, az 1998-as születésű, 10.a-s Nyéki Péter. Neki már 3.000 métert kellett futnia, majd 12.000 m kerékpározás után újabb 1.000 métert.

A futószámokat a Török Sándor uszoda melletti, tavaly ősszel átadott jó minőségű rekortán futópályán tartották meg. A pálya egy L alakú, kb. 1 km hosszú sáv, a két végén a forduláshoz szükséges egy-egy hurokkal. Az ettől eltérő távok esetén a rendezők ideiglenesen kihelyezett bójával jelölték a fordítókat. Az első futás végén a depóból a sisak felvétele után kitolják a kerékpárokat. Felszállni csak az ezt engedélyező vonal után szabad. A depóban csak tolni szabad a kerékpárt.

A kerékpáros pálya az uszoda parkolójában kialakított depótól a kanyargós bekötő úton át elérhető, nyílegyenes Ady Endre utcán került kijelölésre. A forgalomtól teljesen elzárt, jó minőségű aszfalton, a rendezők 2.000 méteres oda-vissza pályát alakítottak ki, a fordítóknál és a bekötéseknél biztosítással. A kerékpározás után a versenyzők a depó bejáratánál leszállnak, majd az állványon oda helyezik el a kerékpárt, ahonnan elhozták. A sisak levétele után jöhet az utolsó futás.

Az I. korcsoport 9 órás, és a II. 9.30-as rajtja után 9.50-kor következtek az első BJG-s versenyzők. A futamban közösen elindított leányok és fiúk csak a rajt utáni első néhány tíz méteren zavarták egymást. Az 500 méteres futópályán viszonylag gyorsan széthúzódott a mezőny. Már itt kialakult az a 3-5 fős néha szétszakadó, majd újra összeálló élboly, amelyik a verseny során végig megőrizte előnyét a többiekkel szemben. A kerékpár utáni második futást Csernák Tamás (5.f) a harmadik, Kovács Fruzsina Dóra (6.f) a negyedik helyen kezdte el. A fordító után remek hajrával Tamás már az 1., Fruzsi az abszolút 2. (a lányoknál az első) helyen száguldott a cél felé. Ezt a pozíciójukat meg is őrizték egészen a győzelemig.

III. korcsoport leány egyéni:

1. Kovács Fruzsina Dóra (12:50) 2. Kasza Blanka 4. Dobai Jázmin (5.f) 5. Tábori Lilla (5.f)

Összteljesítménye alapján a Kovács Fruzsina, Kasza Blanka, Dobai Jázmin, Tábori Lilla összetételű csapat is az 1. helyet szerezte meg.

III. korcsoport fiú egyéni:

1. Csernák Tamás (12:48)

Ebben a korcsoportban Csernák Tamás nem csak egyéniben, hanem csapatban is a dobogó legfelső fokára állhatott.

A 10.30-kor rajtoló IV. korcsoportban Fruzsi bátyja, Kovács Márton Soma (7.f), Tamás nővére, Csernák Enikő (7.f) és Giricz László (8.f) képviselte iskolánkat. A rajt után gyorsan kialakuló élboly az első fordító után már egy magányos éllovasra, az őt üldöző trióra, és az őket követő duóra szakadt. Giricz Laci kb. 1,5 km-ig jól bírta a tempót, majd 4. helyezését megőrizve lassan lemaradt a vezető hármasról. Őt Marci és Enikő párosa követte, utánuk a többiek messze leszakadva. A kerékpározásnál az ismét összeállt, egymást felváltva segítő háromfős élbolyt 8 km-en keresztül egyenként üldözte az egymástól mind jobban eltávolodó Laci, Marci és Enikő. Ez a sorrend a második futás során sem változott már.

A lányoknál Csernák Enikő 1. helyet szerzett. A fiúknál abszolút sorrendben Giricz László 4., Kovács Márton Soma 5. lett. Összesített eredményük alapján Kecskeméti Milánnal kiegészülve a csapatversenyt megnyerték.

A 11.20-kor induló utolsó számban már mindenki szerepelt, aki 1998-ban, vagy korábban született. A diákolimpia versenyzőin kívül ún. „nyílt futamban” bárki rajthoz állhatott. A kialakult közel 10 fős élboly az első kört még remek tempóban teljesítette, de kb. 1,5 km után az igazi profik négyen már tőlük is elhúztak. A második négyfős boly élén fejezte be az első futást Nyéki Péter

(10.a), aki üldözőivel szemben a kerékpáron további előnyre tett szert. A 12 km tekerés végén az abszolút 5. (kategóriájában a 2.) helyen vágott neki az 1 km-es futásnak. A célkapu előtt mintegy 100 méterrel érte utol, és próbálta őt megelőzni a szegedi Kardos Bálint, de Peti hihetetlen véghajrával lerázta. Így élete egyik legjobb teljesítményét nyújtva állhatott fel a dobogó 2. fokára (32:34)

A csongrádi triatlonosok szempontjából jól sikerült megyei diákolimpiáról minden batsányis éremmel térhetett haza.

 

   Hódmezővásárhely, 2013. szeptember 22.Hódmezővásárhely, 2013. szeptember 22.

 

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.