„Magyarország Diákolimpia bajnoka” duatlon sportágban

Ajánlom

A III. korcsoportos BJG-s lányok A kategóriás duatlon csapata nyerte el a fenti kitüntető címet a 2014/2015. tanévi Duatlon Diákolimpia®Országos Döntőn, melyet Balatonlelle-Rádpusztán rendeztek 2014.október 11-én. A döntőn való részvétel jogát szeptember 14-én, Hódmezővásárhelyen harcolták ki. A csapat tagjai: Kovács Fruzsina Dóra (7.f), Tábori Lilla (6.f) és Dobai Jázmin (6.f) voltak. Korosztályukban a versenyen összesen 16 lánycsapat eredményét értékelték, közülük szerezték meg egységesen jó teljesítményükkel az abszolút első helyet, mellyel saját kategóriájukat is megnyerték.

A duatlon alapvetően egyéni sport, mely két sportágat: a futást és a kerékpározást foglalja magába, de három részből áll. A III. korcsoportos, 2002-2003-ban született lányok esetében ez most 1.000 méter futást, 4.000 méter kerékpározást, majd 500 méter futást jelentett. A csapatok teljesítményét az egyéni eredményekből a három versenyző összesített ideje adja. A korosztály lányai közül összesen 106-an értek célba, közülük negyvenen A kategóriások. Az A kategória az adott sportágban versenyengedéllyel rendelkezőket jelenti, a B pedig a többieket.

Kovács Fruzsina Dóra 15 perc 21 másodperces idejével a 106 versenyző közül és saját kategóriájában is a 8. helyezést érte el. Közvetlenül utána, kilencedikként érkezett a célba Tábori Lilla 15:22-es időeredménnyel. A harmadik tag, Dobai Jázmin 16:17-tel az A kategória tizenkilencedik helyén futott át a célkapun. Összesített eredményük így kereken 47 perc lett, amivel több, mint egy percet vertek a másodikra. A korosztályban öt profi és tizenegy amatőr csapat teljesítette a versenyt. A BJG-s lányok közel azonos képessége és időeredménye jutatta őket csapatként a csúcsra.

A jelenleg érvényes jogszabályok szerint a fiatalok ezzel a helyezésükkel nem csak az aranyérmet szerezték meg, hanem már most jogosulttá váltak a felsőoktatási felvételi eljárás során +10 pontra.

A döntőben a BJG-t további öt tanuló képviselte:

• A III. korcsoportban (1.000 m futás, 4 km kerékpár, 500 m futás) Csernák Tamás (6.f) a 117 fiúból a 32. helyet szerezte meg, ami saját kategóriájában a 22. pozíciót jelentette.
  • A IV. korcsoportban (2.000 m futás, 8 km kerékpár, 1.000 m futás) Kovács Márton Soma (8.f) a 109 fiúból lett 15., ez az A kategóriában a 12. hely.
  • Az V. korcsoportban (2.500 m futás, 10 km kerékpár, 1.500 m futás), melyet a VI-kal közös futamban indítottak, három BJG-s állt rajthoz:
    Nyéki Péter (11.a) a 161 fiúból harmincegyedikként végzett, ami a profik közt a 10. helyezés; Giricz László (9.f) ugyanott 71. illetve 16. lett, míg a B kategóriában Sütő Máté (9.f) a 47. helyen zárt. A döntő hat korcsoportjában és öt futamában 1278 diák állt rajthoz.

A duatlon diákolimpia döntőjét harmadik éve a takarékosság jegyében rendezik meg. Az ezt megelőző időszakban külön helyen és időben szervezték a két kategória versenyét. Az összevonás eredményeként a szűk versenypályákra olyan mennyiségű tapasztalt és tapasztalattal nem rendelkező diákot kényszerítenek, ami a testi épségüket is kockáztatja. Így volt ez tavaly is Lakitelken, és idén sem sokat javult a helyzet, pedig az ottani hibák egy részét igyekeztek most kiküszöbölni. Az egyes futamokban pár perc késleltetéssel egymásra engedett A és B kategóriás fiúk és lányok száma néha majdnem a 300-at is elérte, így sokan nem tudtak a képességüknek megfelelően teljesíteni a tömegben. Ez különösen a futás rajtjánál –ahol előfordultak esések–, és akkor volt veszélyes, amikor a szűk úton kerékpározó versenyzők egy része balra kanyarodva a következő körét kezdte volna, míg mások már egyenesen a depóba tartottak, hogy letegyék a kerékpárjukat. Ilyenkor egymás előtt keresztbe fordultak a kanyarodáshoz, az utat tévesztők elindultak a többiekkel szemben… Rossz volt nézni az ebből adódó problémákat és bukásokat. A szülők, tanárok, edzők egy része folyamatosan kiabálva próbálta irányítani a gyerekeket, hogy elkerüljék a nagyobb baleseteket. A segítségként kirendelt közösségi munkát végző fiatalok sem voltak sokszor tisztában azzal, hogy miért is állnak ott tulajdonképpen, milyen szerepet szántak nekik a szervezők.

Furcsa érzés, ha egy versenyen nem az a legfontosabb cél, hogy minél jobb eredményt érjen el valaki, hanem az, hogy baleset nélkül, épségben ússza meg az egészet. A mi versenyzőinknek ez most szerencsére sikerült, és az eredményeik miatt sem szégyenkezhetnek.