Angol tanulmányi Verseny

Ajánlom

A SZTE-BTK ebben a tanévben is tanulmányi versenyt hirdetett angol nyelvből, ami két fordulóból állt. Az első rész egy online forduló volt, ahol összesen 100 kérdésre kellett válaszolni.

Az én esetemben egy másik diákkal, Nagy Mártonnal ugyanannyi pontot értünk el és kérdőn néztünk egymásra, hogy most mi lesz. A verseny szervezője azt mondta holtverseny esetén mindkettő versenyző jöhet, de sajnos Marci lebetegedett így mégis egyedül mentem.

A második forduló később volt. Erre egy előadással kellett készülni, hogy mivel kapcsolatban, azt megkaptuk korábban ímélben. Egy történelmi korszakból kellett egy jellegzetes alkotást bemutatni ami „megítélésed szerint megtestesíti a kor legfontosabb kérdéseit, eszméit, problémáit”. Az előadás természetesen angolul történt maximum 4 percünk volt a bemutatásra. Én a Függetlenségi Nyilatkozatot választottam. Ez a forduló Szegedi Egyetem Bölcsészettudományi Karán került megrendezésre.

A versenyzők mindenhonnan jöttek: Szabadka, Mezőberény, Orosháza, Szolnok, Berettyóújfalu és volt egy szegedi diák is csak hogy említsek egy párat. A többi versenyző szintén nagyon érdekes előadással készült. A „Vanity Fair”-ről, Charles Dickens-ről és egy művéről, a „Kristály Palotáról (The Crystal Palace)” , Gödel nemteljességi tételeiről  és a Skarlát betű c. könyvről is hallhattunk.

A második forduló azonban két részes volt. Az első rész ez a bizonyos bemutató volt. A zsűri elment értékelni és hat továbbjutót választott a második részre. A második rész egy improvizációs feladat volt, helyben mondták meg a feladatunk és 10 percet kaptunk a végiggondolásra és jegyzetelésre. Az improvizációs előadás sorrendje sorshúzás alapján alakult ki. Hat papírfecni hat embernek. A papírfecnin sorszámok volt amelyiket húztad az lett a tiéd....én az első voltam.

A feladat az volt, hogy ha lehetőség nyílna elhozni egy angol területen élő személyt ki lenne az, és mit mutatnál be neki, miért őt választanád. Még volt egy további feltétel is: olyan személyt nem választhattunk aki a bemutatonkban szerepelt. Gondolom mondanom sem kell, hogy angol nyelven.
Egyetlen jótanácsot kaptam amit meg is fogadtam. „Arról beszélj aki legelőször az eszedbe jut ne is gondolkozz rajta tovább”. Így az első emberkéről próbáltam meg összekaparni a tudásom aki eszembe jutott. Ő pedig John F. Kennedy volt.

Sohasem volt még olyan rövid tíz perc, főleg azzal a tudattal, hogy én kezdek, dehát mit volt mit tenni ha kezdeni kell akkor kezdeni kell és legjobb tudásom szerint megpróbáltam olyan irányba terelni a beszédet ami éppen az eszemben volt.

A többiek is érdekes embereket választottak például Shakespere-t vagy Pitagoraszt, volt aki egy regény szereplőjét választotta, de a zsűrinek nem az volt az elképzelése „angol nyevű területen élő ember” alatt. Persze nem a választott személyen dőlt el a rangsor.

Hosszas várakozás után a zsűri egy érdekes döntésre jutott. Azt mondták igen nehéz volt eldönteni melyik miért lenne jobb a másiknál mert mindenben valami más volt fantasztikus...és igazuk volt. Olyan hasonló tudással rendelkeztünk, hogy szinte örülök, hogy nem az én feladatom volt döntést hozni. Az igazság érdekében mindenki dobogós helyezést ért el a maradék hat versenyzőből. Kettő darab harmadik helyezett három darab második helyezett és egy darab első helyezett lett. Ebből lettem én a második második. Díjként három feletébb hasznos könyvet, emléklapot és egy bekeretezett képet is kaptam.

A hihetetlen tudású zsűri és kiváló képességű versenyzők között inkább jól éreztem megam mintsem idegesnek. A bemutató alatt is inkább az a gondolat volt a fejemben, hogy „hátha sikerül valami újat és érdekeset mondanom nekik” mintsem, hogy „essünk már túl rajta”. Hasznos tudással és élménnyel gazdagodtam.

Eredmények:

1. Szabó Dóra Szilvia (Berettyóújfalui Arany János Gimnázium, Egészségügyi Szakképző és Közgazdasági Szakközépiskola - felkészítő tanár: Balog Otilia)

2. Pályi Anna (Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, felkészítő tanár: Mestra Ágota)

2. Tisza Olivér (Csongrádi Batsányi János Gimnázium és Szakközépiskola, felkészítő tanár: Tyukász Zsuzsanna)

2. Coulibaly Patrick Sékou (Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium, felkészítő tanár: Jankay Éva)

3. Kostic Adrianna (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka, felkészítő tanár: Szálas Tímea)

3. Kanyó Krisztina (Verseghy Ferenc Gimnázium, felkészítő tanár: Bódor Mária)

Zsűri: Társelnökök: Cristian Réka Mónika és Kiss Attila

Tagok: Doró Katalin, Daniel Nyikos, Donald W. Peckham, Thomas Williams

A zsűri munkáját segítette: Bálint Emma PhD hallgató

 

 

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.