A Zene Világnapja és énekterem avató

Ajánlom

A Zene Világnapját – a tavalyi évhez hasonlóan – énekes/hangszeres produkciókkal ünnepeltük meg az iskolánkban. A szünetekben iskolánk tehetséges diákjait hallhattuk, akik változatos darabokkal örvendeztettek meg bennünket. Az 1. szünetben Sarusi–Kiss Bence 11.B osztályos diák zongorajátékát hallhattuk, aki egy Star Wars válogatást adott elő. A választásának apropója a Star Wars 40. születésnapja volt. Második műsorszámként Jaksa Tímea 10.A osztályos tanuló közreműködésével egy fuvoladuót adtunk elő. Francois Devienne francia zeneszerző és professzor egyik klasszikus darabját választottuk a Zene Világnapjára.

A 2. szünetben Palásti Ildikó szólaltatta meg a zongorát, aki Isaac Albeniz, spanyol zeneszerző Pavana capricho darabját adta elő. A szünet 2. műsorszámaként a húros hangszercsalád egyik legkedveltebb hangszere, a gitár következett. Palásti Áron 10. F osztályos tanuló előadásában egy modern darabot hallhattunk. Áron választása Passenger: Golden Leaves című számára esett. Stéhlik Bence 10. B osztályos diák Justin Bieber: Love Yourself számát adta elő zárásképpen a pénteki napon.

A diákok fellépése után iskolánkban folytatódott a zenei események sorozata, mivel az énektermünk felavatását az 5.órára terveztük. A Kodály évfordulóhoz kapcsolódva (ebben az évben ünnepeljük Kodály Zoltán születésének 135. évfordulóját, és most emlékezünk meg halálának 50. évfordulójáról is) merült fel az ötlet, hogy iskolánk énekterme Kodály Zoltán terem legyen.       

Magyarország egyik legismertebb és méltán híres zenepedagógusa, zeneszerzője és zenetudósa volt Kodály. Munkássága a mai napig nagy hatással van minden népzenét, komolyzenét szerető ember életére fiataloktól egészen az idősebb korosztályokig.

Művészete sokrétű, de talán kórusművészete és népzenegyűjtő munkássága az, ami leginkább kiemelkedő jelentőségű. Bartók Bélával és más népzenegyűjtőkkel (Vikár Béla, Lajtha László) olyan magas színvonalú és mélyreható gyűjtőmunkát végeztek, melyre méltán lehet büszke minden magyar.

Kodály művészetének hatása, igényes és magas színvonalú szakmai munkássága a mai napig nyomon követhető a különböző zenei rendezvények, népdalversenyek alkalmával.

Az ünnepi műsorunkban igyekeztünk méltó módon megemlékezni Kodályról, így iskolánk diákjai is felléptek a teremavatón. Taricska Bálint (7/f) közreműködésével Bartók: Este a székelyeknél darabját adtuk elő, majd Kis Orsolya és Hekkel Zita 6.f osztályos diákok énekelték el Kodály egyik biciniumát, amivel a tavaszi Megyei Bicinium Versenyen 2. helyezést értek el kategóriájukban. A köszöntő beszédet iskolánk volt ének-magyar szakos tanárnője Kispál Ferencné mondta el, aki személyesen is ismerte Kodályt és ugyanúgy Kecskeméten született, mint a magyar zeneszerző. Érdekes volt hallani azokat a személyes történeteket, melyeket tanárnő osztott meg a hallgatósággal. Zárásképpen egy közös éneklésre invitáltuk a megjelent érdeklődőket és iskolánk diákjait, így közösen énekeltük el a Tavaszi szél kezdetű népdalt. Öröm volt hallani azt az együttes éneklést, mely Kodály célkitűzései között is szerepelt.

Az ünnepi műsor végén iskolánk igazgatója – Kiss Attila úr – feltette a névtáblát és ezzel hivatalosan is Kodály Zoltán teremmé változott iskolánk énekterme.

A teremavatóhoz kapcsolódóan a folyosón egy kis kiállítást is rendeztünk, ahol a kiállított paravánokon Kodály Zoltán életművével illetve a Zene Világnapjával kapcsolatos érdekességeket olvashattak, láthattak (tilinkót, citerát, gramofont, hegedűt, széki népviseletet) az érdeklődők. Stéhlikné Szalkai Mária erre az alkalomra külön készített egy Kodály képet, melyet az ének teremben fogunk a későbbiekben elhelyezni.

Bízunk benne, hogy méltó módon ünnepeltük meg október 1-jét és a Kodály évforduló jegyében mindenki emlékezni fog arra a kodályi gondolatra mely szerint:

 „Zene nélkül lehet élni, de nem érdemes.”

A pénteki nap eseményeit fotókkal is megörökítettük, melyeket a képgalériában helyeztük el. 

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.