Első a segély

Ajánlom

Noha október 16-a az újraélesztés napja, mégis sokan nem tudják, hogyan kell szakszerűen újraéleszteni. E probléma megoldásában is segített Papp Márió, a Vöröskereszt aktivistája,az Országos Mentőszolgálat dolgozója, aki a 9.A és 9.B osztálynak tartott előadást.

Október 12-én – röpke 3 óra alatt – ismerkedtünk az elsősegélynyújtás elméletével és gyakorlatával. Így megtanultuk, hogyan kell szakszerűen megvizsgálni és újraéleszteni a klinikai halál állapotába került beteget.

Megtudhattuk a különböző vérzések csillapítását is. Szó eset a különböző rosszullétek – mint például szédülés, infarktus, epilepsziás görcsroham – ellátásáról. Bemutatta a stroke (agyi érkatasztrófa) árulkodó tüneteit is, és elmondta mit tegyünk, ha valakinek hirtelen leesik vagy megemelkedik a vércukor szintje. Természetesen, amit elméletben elmondott, azt meg is mutatta a gyakorlatban. Önként jelentkezők lettek „sérültek” és „elsősegélynyújtók”, például én a szőnyegen stabil oldalfekvő helyzetbe raktam a barátomat.

Fontos kiemelni, hogy a pontos mentőhívás életet menthet, hiszen már tudják milyen sérülthez, hova kell kiérniük. Nem elég azonban csak azt elmondani, hogy hol történt az eset, el kell tudni sorolni a sérült tüneteit, hány sérült van, illetve van-e szükség műszaki mentésre is. Az előadó elmondta a 104-es és 112-es hívószámok előnyeit és hátrányait.

Összegezve nekem nagyon tetszett az előadás, Papp Márió egyszerűen, érthetően avatta be a kilencedikeseket az elsősegély rejtelmeibe.

A cikket írta: Szabó László Miklós (9.A) 

 

További képek a gelériában

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.