Élménybeszámoló egy ütőhangszeres koncertről

Ajánlom

Csongrádon a Csemegi Károly Könyvtárban vehettünk részt egy érdekes és nem mindennapi hangszerbemutatón május 19-én délután. Iskolánk diákjai közül is eljöttek néhányan erre a rendezvényre, ahol sok-sok új információval gazdagodhattunk és egyúttal egy koncerten is részt vehettünk.

Az előadást Mucsi Gergő tartotta a Csongrádi Galli János Alapfokú Művészetoktatási Intézmény ütőhangszeres tanára, aki nem csak a hangszert mutatta be, de egyúttal elkalauzolt minket más hangszerek világába is. Az előadás első felében megismerkedhettünk a vibrafon őseivel mint például a balofonnalmarimbával, és a doble marimbával.

Kiderült, hogy ezek a hangszerek a falapos hangszerek csoportjába tartoznak és csak később fejlődött ki a ma is ismert fémlapos vibrafon hangszer. A vibrafon ősei elsősorban az Indonéz szigetvilág hangszerei (pl. Jáva, Bali), és a megszólaltatásuk azért is volt érdekes akkoriban mert eredetileg le kellett fogni a fém lapokat, hogy ne szóljanak tovább és ne mossák össze az egymás után megszólaló hangokat. A megszólaltatásuk egyik ősi módja volt, amikor kalapáccsal ütötték a hangszert. Régen többféle anyagból készítették ezeket a hangszereket például csontokból, üvegből illetve kőből. Az előadás második felében már a ma is ismert vibrafonról esett szó, annak felépítéséről és jövőjéről. Megtudhattuk, hogy már az 1927-es évtől ismerjük ilyen formában ezt a hangszert, és azt is hallhattuk, hogy hogyan lehet egy hegedűvonóval is megszólaltatni a hangszert. A koncertről készítettünk néhány fényképet, melyet a képgalériában lehet megtekinteni.

Rideg-Fekete Márta

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.