Opera Kaland 2014
Az Opera Kaland elnevezésű program keretén belül idén október 10-én Gaetano Donizetti: Szerelmi bájital című vígoperáját nézhettük meg a budapesti Erkel Színházban.
A darab nagy sikert aratott a nézők körében és elmondhatjuk, hogy egy igazán vidám, könnyed előadás részesei lehettünk. A szervezők ebben az évben kicsit másképpen készítették elő a darabot, így az opera elején egy kicsit ráhangoltak minket az előadásra és az első felvonást követően is érdekes dolgokat tudhattunk meg az operalátogatási szokásokról. A szervezők felhívták a figyelmünket arra, hogy mi vagyunk a jövő operalátogatói, így fontos szerepet játszunk a zenei ízlés formálásában. A vígoperával kapcsolatban megtudhattuk, hogy a szereplők milyen hangszínen szólalnak meg és azt is, hogy az ilyen típusú operák vége mindig vidám, innen kapta az elnevezést a műfaj. Teltházas előadás részesei lehettünk, így közel 2000 diák és kísérő tanár vehetett részt a remek előadáson.
A színházas előadás mellett természetesen más programon is részt tudtunk venni a nap folyamán, így reggel ellátogattunk a Millenáris helyszínére, ahol a Láthatatlan kiállítást tekinthettük, tapinthattuk meg több csoportban. Igazán különleges élményben volt részünk, hiszen egy vak vezető kalauzolt végig minket a sötét szobákban, ahol különböző tárgyakat kellett felismernünk és átélni egy kicsit az ő mindennapjaikat, tájékozódási lehetőségeiket.
A különböző tévhiteket is megcáfolta, miszerint ők nem tudnak sportolni, illetve más érzékszervük jobb, mivel a szemüket nem tudják érzékelésre használni. Megtudhattuk azt is, hogy ők is teljes életet élhetnek és csak nagyon kevés olyan helyzet van az életükben, amikor mások segítségére is szükségük lehet. A saját életéből is említett példákat, hogy milyen módon tudunk nekik segíteni, amikor tényleg szükségük lehet rá. Ez a kiállítás igen nagy hatással volt mindenkire, hiszen egy teljesen más világot volt lehetőségünk megismerni és biztos vagyok benne, hogy akik részt vettek ezen a kiállításon egészen más szemmel fognak tekinteni azokra, akik nem használhatják minden érzékszervüket a mindennapi életben.
A délután folyamán még egy interaktív kiállításon vehettünk részt az Iparművészeti Múzeumban, ahol az étkezési, tálalási szokásokat ismerhettük meg közelebbről, illetve a különböző szokások alakulását a középkortól egészen napjainkig. Olyan különleges fogalmakkal ismerkedhettünk meg mint például a csirágfogó vagy késbak. Meg is kellett terítenünk kétféle asztalt és rájöttünk, hogy bizony van még mit tanulnunk.
Élményben gazdag, sokszínű nap részesei lehettünk és fáradtan, de annál lelkesebben értünk este haza.
A napról fényképeket is készítettünk, melyeket a képgalériában lehet megtekinteni.