Kiváló bemutató az Erkel színházban
Idén ősszel, októberben Leonard Bernstein: West Side Story című musicaljét nézhettük meg Budapesten az Opera Kaland program keretén belül. Erre a darabra az országból körülbelül 40. 000 érdeklődő jelentkezett, de a színház kapacitása miatt csak. kb. 25.000-en nézhettük meg az előadást.
Bernstein műve New Yorkban játszódik az 1950-es években és William Shakespeare egyik leghíresebb művének adaptációja. Az eredeti mű nyomán egy modern Rómeó és Júlia történet bontakozik ki szemünk láttára, amelyben 2 banda háborúskodik egymással New York utcáin. Természetesen a szerelem sem maradhat ki a történetből, mely szál kicsit másképpen végződik, mint ahogyan azt Shakespeare megírta. Bernstein műve méltán lett híres, hiszen filmes változata 10 Oscar díjat is nyert akkoriban.
A musicalt Novák Péter (színész, énekes, szövegíró, zeneszerző, műsorvezető) rendezte és olyan nagy tudású és kiváló művészek közreműködésével mutatták be mint például
Miklósa Erika (Maria), Boncsér Gergely (Tony), Szabó Sipos Barnabás (Doki), Bozsó Péter (Krupke), a Magyar Nemzeti Balett szólistái, a Táncművészeti Egyetem végzős balett növendékei és az Erkel Színház zenekara Dénes István illetve Silló István karmesterek vezetésével. A balett növendékekkel Rujsz Edit balettmester, koreográfus dolgozott együtt, aki 2015 tavaszán iskolánkban is tartott rendhagyó balett órát.
Ez a darab igazán jó választás volt hiszen sok aktuális mondanivalója van a 21. században felnövő diákok számára is. A darab szólt szeretetről, szerelemről, a személyes kapcsolatok fontosságáról, a diszkriminációról és arról, hogy mi magunk hogyan tehetjük jobbá társadalmunkat ebben a változó, rohanó világban.
A nap folyamán a színházi előadás mellett arra is volt lehetőségünk, hogy elmenjünk az Országos Műszaki Múzeum Öntödei Múzeumába a Mechwart térre, amit a régi Öntöde helyén alakítottak ki. Ebben a múzeumban megismerhettük azt a régi foglalkozást, ami manapság már nem létezik, illetve megtekinthettük azokat a tárgyakat melyeket régen készítettek az egyszerű használati tárgyaktól egészen a csípőprotézisig. Igazi kupoló kemencét is láthattunk és egy interaktív feladat is várt ránk a múzeumlátogatás végén.
A másik csoporttal Munkácsy Mihály festményeit nézhettük meg a Budavári Palotában elhelyezkedő Magyar Nemzeti Galériában, ahol a tárlatvezető érdekes történeteken keresztül mutatta be Munkácsy és Szinyei Merse Pál művészetét, festményeit. Meghallgathattuk azokat a fontos és érdekes háttér információkat, melyek segítségével könnyen felidézhetjük jeles magyar festőink művészetét.
Vígvári Tímea 7/f osztályos tanuló a következő élményekkel emlékszik vissza a napra:
„A színház belülről nagyon modern és különleges, mindannyian ámulatba estünk. Az előadást 4-5 fős páholyokból nézhettük. A darab gyönyörű volt, külön tetszett, hogy egy szereplőt két személy játszott. Így oldották meg a táncot és az éneket egyszerre. A West Side Story után a Magyar Nemzeti Galéria felé vettük az irányt, ahol Munkácsy Mihály csodás képei vártak ránk. A tárlatvezetőnk nagyon érdekes dolgokat mesélt nekünk Munkácsy életéről és képeinek keletkezési körülményeiről. Nagyon szép és élményekben gazdag napot tölthettünk Budapesten.”
A tervezett Opera Kalandos napok után reméljük, hogy egy-egy személyes találkozás hazánk művészeivel maradandó élmény volt minden résztvevő számára. A budapesti napokról képek is készültek, melyeket a képgalériában gyűjtöttünk össze.