A magyar űrhajózás története

Ajánlom

Március 16-án a Felgyői László Gyula  Általános Iskolába várták az űrkutatás iránt érdeklődőket, az iskolánkat képviselők közül két diákunk, Szabó Judit és Megyeri Edit is leírta élményeit:

Szabó Judit (10.a)

Az előadást Farkas Bertalan, első – és eddig egyetlen -magyar űrhajós és dandártábornok, valamint Dr. Remes Péter orvos ezredes tartotta.

A két előadó elmesélte nekünk milyen hosszú út várt és vár a manapság is azokra, akik űrhajósok szeretnének lenni.  A magyar űrhajósunk több mint 2 évi felkészüléssel jutott el oda, hogy egy röpke 8 napot a Földtől 340 km távolságba tölthessen. Ebben a felkészülésben segített Farkas Bertalannak Dr. Remes Péter.

Számomra érdekes volt az űrhajós életútja mielőtt eljutott volna a Csillagvárosba. Ugyanolyan diák volt ő is, mint bárki más, szeretett focizni, imádott sportolni.  Majd az egyik barátja, a padtársa beszélte rá őt arra, hogy 8. osztály után menjenek együtt vadászpilótának. Farkas Bertalannak nem volt kifogása ez ellen, bár focista szeretett volna lenni. Érdekes dolog az, hogy Farkas Bertalan barátját az első egészségügyi szűrésen eltanácsolták, míg ő bent maradt. Így kezdődött az egyetlen magyar asztronauta pályafutása. Először csak vadászpilóta lett, majd később választották be azok közé a magyar férfiak közé, akik esélyesek voltak arra, hogy valamikor majd  az űrben dolgozhassanak. Magyari Bélát és őt választották ki.

Az űrhajósdi nem egyszerű munka. Rengeteg tanulás, többek közt fizika, csillagászat, matematika és csomó más műszaki tudományág, aminek a neve egy civil embernek nem mond sokat. Erőnléti felkészítés, hogy a nagy terheléseket is kibírja a szervezete, és ne okozzon problémát a súlytalansági állapot se. Egészségügyi ellenőrzés, még egy tömött foga se lehet, mert ha az űrben történik vele valami, az végzetes is lehet. Az utazás előtt nem sokkal tudták meg, hogy a magyar párosból ki mehet az űrbe. Farkas Bertalan lett az orosz asztronauta, Valerij Kubaszov párja.

Magyari Béla és Farkas Bertalan ma is barátok.  Mielőtt a kiválasztás történt, megbeszélték, hogy bármelyikük is megy az űrbe, a másik mindenbe támogatni fogja. Ilyen egy igazi barátság, nem engedik, hogy bármi is közéjük álljon.

A nyolc napos munkájuk után egyben hazatértek. Farkas Bertalan elmondása szerint nehéz volt újra megszokni, hogy van gravitáció. Szeretett volna többször is az űrbe repülni, de erre már nem került sor.

A több mint 2 órás előadás után mindenki élménnyel teli tért haza, nem mindennapi előadás volt: 

Találkozhattál az első magyar űrhajóssal és az ő szájából hallhattad a történetét. Szerencsésnek érzem magam. Az ő életútjából sokat lehet tanulni, hogy soha se szabad feladni, és küzdeni kell azért ha van egy álmod. Kemény munkával és kitartással elérhetjük céljainkat.

 

Megyeri Edit (9.a)

 Az előadás előtt mindenki nagyon izgatott volt. Egyszer csak belépett a gyönyörűen díszített tornaterembe Farkas Bertalan és Dr. Remes Péter.

Dr. Remes Péter az egészségügyi és repülőalkalmassági vizsgálatok menetéről tájékoztatott bennünket valamint arról, hogy mi alapján szűrték ki azt a 7 embert, akik a Csillagvárosba utazhatnak. Itt további szűrések eredményeként végül csak Farkas Bertalan és Magyari Béla voltak azok, akiket már nem csak vizsgáltak, hanem edzettek is a „nagy útra”.

Dr. Remes Péter egy dokumentumfilm részletet is hozott, amiben az űrhajózás, űrkutatás történetével is megismerkedhettünk. Láthattuk a felszállás előtti és utáni pillanatokat is. A film közben sokat mesélt.

Tőle Farkas Bertalan vette át a szót. Elmesélte röviden az űrutazás előtti életét, valamint a kiválogatás és a felkészülés személyes tapasztalatait. Nagyon érdekes volt az előadása, közvetlen és barátságos hangvitelű. Elmesélte, hogy egyszer az egyik szovjet űrhajós társa odament hozzá 2 pohár pezsgővel, Farkas Bertalan nem értette, hogy mit ünnepelnek. Erre az volt a válasz: Azt, hogy ti magyarok legyőztetek minket, mert mi kutyát küldtünk fel először a világűrbe, de ti rögtön farkassal kezdtétek. A történetek után ő is bemutatott egy filmrészletet és ízelítőt is hozott a világűrben fogyasztott ételekből.

Az előadás után kérdéseket lehetett feltenni. Ezekre részletesen kifejtve válaszoltak az előadók.

Az előadók helyi termékekből összeállított ajándékkosarat kaptak, és természetesen egy nagy-nagy tapsot. Ezután indultunk vissza Csongrádra.

Nagyon érdekes előadást hallhattunk. Nagyon szerencsések vagyunk, hogy találkozhattunk Farkas Bertalannal és Dr. Remes Péterrel. Sokat tanultunk belőle, többek között a kitartás és a lehetőségek kihasználásának fontosságát.

Élő példaként, világhírű és magyar hősként tekintünk rá, és társaira, közben Farkas Bertalan közvetlenségével nyűgözi le a közönségét, mert úgy viselkedik és úgy éli hétköznapjait, mint mi.

 

A rendezvényről a László Gyula Általános Iskola fotóalbuma a közösségi oldalon elérhető.

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.