Cseppfolyós nitrogénnel a fizika népszerűsítéséért
Március 30-án a járási matematika-fizika-technika munkaközösség iskolánkban tartotta továbbképzési napját. Ekkor került meghirdetésre az „Együtt kísérletezik a család” verseny.
Ennek az volt a lényege, hogy a diákoknak otthon, családi körben kellett természettudományos kísérleteket elvégezni és erről egy selfit, ill. egy rövid leírást, magyarázatot készíteni. A legtöbb kísérlet e-mailben beküldő általános iskolának Szabó László tanár úr felajánlott egy kísérletező délutánt.
Május közepén volt a TETUDOD laborban a kistérségi fizika verseny, itt lett kihirdetve a verseny végeredménye. A Piroskavárosi Általános Iskola diákjai voltak a legaktívabbak, így
Június 7-én, 14:00-kor ebben az iskolában kezdődött el az interaktív foglalkozás. Most a hőtan témaköréből láthattak és próbálhattak ki diákok érdekes kísérleteket. Cseppfolyós nitrogénnel sok érdekes jelenséget be lehet mutatni. A szobahőmérsékleten rugalmas cső vagy a teniszlabda -197 Co-os nitrogénben rideggé, törékennyé válik. A lepattintott teniszlabda darabokra tört. A felfújt lufi hűtés hatására összezsugorodik, a lufi anyaga zörgőssé válik. Azt is kipróbálhatták a diákok, hogy a kezükre öntött nitrogén nem okoz fagyási sérüléseket (Leidenfrost jelenség). Talán a „Hogyan készítsünk fagylaltot 1 perc alatt?” kísérlet volt a legsikeresebb. A fagylaltporos tasakon található elkészítési javaslat alapján a tejjel összekevert fagylaltport 1,5-2 órahosszára mélyhűtőbe kell helyezni. Ez az idő 1 percre csökkenthető a cseppfolyós nitrogén segítségével. A kísérlet elvégzése után a vanília fagylalt gyorsan elfogyott. Az előadáson azt is kipróbálták, hogy miért nem lehet a folyékony nitrogén egy PET palackba bezárni. A gyorsan megnövekvő nyomás a palackot szétveti. Az udvaron elhelyezett 200 literes hordóban víz alatti robbantást hajtottak végre az érdeklődők.
A kísérletező délután képei a galériában megtekinthetők.