Kísérletek kavalkádja

Ajánlom

November 12-én ismét megrendezték a Kísérletek Kavalkádját. A Szent-Györgyi  Albert Agóra  és a Szegedi Regionális Természettudományos Diáklaboratórium ezen a szombat délelőtt a családokat természettudományos kalandozásra hívta. Erre a rendezvényre a Dél-Alföldöm működő Öveges Laborokat is meghívták.  A Csongrádi Batsányi János Gimnáziumban működő diáklaboratóriumot Szabó László tanár úr és két 11. évfolyamos matematika-fizika tagozatos diák, Szabó Judit és Szili Dorina képviselte.

A rendezvény célja, hogy az ide érkező családok átélhessék a kísérletezés és a felfedezés élményét.

 A rendezvényen diákok vezetésével kísérletezhettek az érdeklődők. A látogatók több mint 50 asztalon végezhettek természettudományos kísérleteket  délelőtt 9 és fél egy között.

Mi olyan kísérletekkel készültünk, melyek otthon is megtalálható eszközökkel (szívószál, PET palack, alufólia, befőttes üveg, …) egyszerűen elvégezhetők.

Tegyünk egy fekvő PET palack szájába egy alufólia galacsint, majd próbáljuk azt belefújni a palack belsejébe. Nem fog sikerülni! Minél nagyobb erővel fújunk a galacsinra az annál nagyobb sebességgel fog kiugrani a palack szájából. A jelenség Beroulli törvényével magyarázható: ahol növekszik az áramló közeg sebessége, ott csökken a nyomás. Minél erősebben fújunk a palack szájára, annál kisebb lesz ott a nyomás. Így a palack belsejében nagyobb lesz a légnyomás, a nyomáskülönbségnek köszönhetően kifelé gyorsulni a galacsin.

Azt is megbeszéltük az érdeklődő gyerekekkel, miért nem fáj a fakírnak a szöges ágyon való fekvés, vagy az üvegcserepeken való járás. A bátrabbak ezeket ki is próbálhatták.

Nagyon sok érdeklődőt vonzott ez a program, folyamatosan voltak a standunknál érdeklődő gyerekek, ill. szülők. A kísérletezésbe több alkalommal ők is bekapcsolódtak, csodálkoztak a nem várt jelenségeken.

A programot nagyon érdekes előadások színesítették, érdekes fénytani kísérleteket mutatott be Dr. Hopp Béla professzor úr, Molnár Milán pedig mikrohullámú sütővel kapcsolatos kísérleteket mutatott, megtudtuk miért nem szabad mikroba „kis testű szőrös emlőst” vagy alufóliát tenni.

Nagyon jól éreztük magunkat, sajnos a többi kiállító kísérletét nem tudtuk megnézni, kipróbálni, mert az esős idő ellenére is nagyon sok látogató volt a rendezvényen, folyamatosan voltak a standunknál. A szervezők a jövő évi rendezvényre is meghívták a laborunkat. 

  

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.