BME nyitott laborok napja
2016. november 11-én iskolánk közel 20 tanulója részt vett a BME-VIK és a ProProgressio Alapítvány nyitott laborok elnevezésű rendezvényén. Erre a programra azok az iskolák kaptak meghívást, ahol kiemelt figyelmet fordítanak az innovatív gondolkodást elősegítő tehetséggondozásra.
Kora reggeli vonattal indultunk és 9 óra körül érkeztünk a Nyugati Pályaudvarra, a délelőtti programot magunknak szerveztük: villamossal jutottunk el a Műszaki Tanulmánytárba, ahol a tárlatvezetők kedvesen és sok információval fogadtak minket. A kiállításra belépve a fizikusok szellemi családfája fogadott, majd az első részlegen csillagászati eszközöket, különböző órákat és szemüvegeket láthattunk. Nekünk a legjobban egy régi világóra tetszett aminek a belső szerkezetét is meg tudtuk tekinteni. Emellett érdekesség volt még a Gömböc nevű magyar találmány, ami egy konvex alakzat, 1 stabil és 1 instabil egyensúlyi pontja van vízszintes felületen. Láthattuk a réges-régi tévéhiradók kameráját és a vágópultot, ahol a filmszalagot valóban elvágták, majd illesztés után újból összeragasztották. A második teremben folytatódott a műszaki eszközök fejlődéstörténeti kiállítása, itt számítógéptörténeti érdekességeket nézhettünk meg, csak itt fért el a szinte egy tantermet betöltő legendás Urál2 orosz számítógép, amely előtt csoportképünk készült. Láttunk még régi magyar gyártmányú televíziókat, rádiókat, és tudománytörténeti ereklyéket, mint pl. Tesla zseb-voltmérője, Jedlik Ányos kísérleti eszközei. A múzeum alsó csarnokában különböző gépezetek motorjait, hajtóműveket láthattunk, a gőzgépek működését, fejlődésést bemutató modellsorozatot próbálhattunk ki.
Ezután az Egyetemhez sétáltunk, ahol Dr. Tevesz Gábor üdvözölte a megjelenteket, minden csoportot két-két BME-s diákra bíztak, akik elkalauzoltak bennünket az egyetem több épületében megszervezett bemutókra, mi 5 előadásra kaphattunk betekintést. Mindegyik a BME Villamosmérnöki és Informatikai karhoz kapcsolódó témájú volt. Nekünk a "Mobil platformok" tetszett legjobban, de izgalmas volt a "fehér kalapos hackereket" említő, az adatbiztonságról szóló előadás, akik további részletekre kíváncsiak a www.crysys.hu oldalon érdemes tájékozódni. Emellett a neurális hálózatokról, a Villamos Energetikai Tanszék munkatársaitól megújuló energiaforrásokról, villanyautókról és az energiafelhasználási szokások várható változásairól hallottunk. Utolsó állomásunkon az AlphaSat programról és a műholdak kezeléséről is halhattunk hasznos információkat.
Összességében a BME jó benyomást keltett bennünk és csak ajánlani tudjuk azok számára akik komolyan érdeklődnek a műszaki pályák és a mérnöki szakmák iránt.
- A Műszaki Tanulmánytárban és a Budapesti Műszaki Egyetemen készült képek a galériában.
- A Műszaki Tanulmánytárhoz kapcsolódó leírások és linkek
- A BME felvételizőkhöz szóló weboldala, azon belül is az alapképzéshez kapcsolódó információk.
- Az Impulzus című magazin aktuális száma.