Egymillió lépés Székelyföldön

Ajánlom

A Csongrádi Batsányi János Gimnázium 7. f osztálya május 29-től 4 napos tanulmányi kiránduláson vett részt a Határtalanul! program keretében.

Célunk az volt, hogy a tanulók meglevő irodalmi, történelmi, néprajzi, földrajzi ismereteit felszínre hozzuk, ill. bővítsük azokat azáltal, hogy „megtapasztalják” az irodalmi, történelmi emlékhelyek hangulatát.

 

A négy napos barangolásunk első állomása Nagyszalonta, Arany szülőföldje. Születésének 200 évfordulója alkalomból tettünk látogatást a szülői háznál. A tanulók a Családi kör című vers elszavalásával emlékeztek - a „feketén bólogató eperfa” árnyékában.

Felidézésre került a Toldi, mint elbeszélő költemény, ill. a Toldi – családról tanultak is. Arany János szobránál is megálltunk, tiszteletünket róttuk le nagy költőnk előtt. A Kossuth – szobor talapzatán emlékszalagot helyeztünk el.

A Királyhágó csodálatos természeti szépsége megörökítésre kerül. Továbbhaladva utunkon Bánffyhunyadot érintve Kolozsvárra érkezünk. Kolozsvár középpontjában a városnézés során megfigyeltük a Szent Mihály templom gótikus stílusjegyeit. Majd Mátyás király szülőházánál a Kolozsvári bíró mondáját elevenítettük fel.

Második napunkon Korond érintésével ellátogattunk a parajdi sóbányához, ill. a szovátai Medve – tóhoz. Látogatást tettünk a parajdi sóbányában, sétálunk Szovátán a Medve-tó körül. Parajd – a valóságban láthatóvá teszi, hogy mindennapos ételeink ízesítője honnan kerül az asztalunkra.

Délután Székelyudvarhelyre érkeztünk. Városi séta keretében megtekintettük a város szép épületeit, a Millenniumi Székely-Emlékművet, az Emlékezés parkját.

Majd az Orbán Balázs emlékmű felkeresése, a 15 székelykapu megtekintésére került sor Szejkefürdőn. Emlékszalagot helyeztünk el Tamási Áron kopjafájánál Farkaslakán.

Harmadik napunk Marosvásárhelyre vezetett, Erdély legnagyobb magyar közösségének városába. A nap folyamán meglátogattuk Marosvásárhely legjellegzetesebb látnivalóit (Vártemplom, a Kultúrpalota, Rákóczi lépcső).

A hazaút során, a negyedik napon megtekintettük az 1999 óta a Világörökség részét képező segesvári várnegyed építészeti és szellemi örökségét. Fehéregyháza határában, az országút mellett, a Petőfi-emlékműnél emlékszalag elhelyezésére került sor, az Ispánkútnál, a költő feltételezett elestének helyén.

Az utolsó állomás a Kőmíves Kelemen balladájából ismert a XIII. században épült Déva várának megtekintése volt.

Hosszú és élményekkel teli utunk végén már örömmel érkeztünk haza, de nem feledjük Tamási Áron szavait: „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.”

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.