Karácsony Franciaországban

Ajánlom

Franciaország azon országok közé tartozik, ahol karácsonykor díszbe borul az egész ország.

Városainak főterén óriási fenyőfát állítanak, melyet több mint 400 ezer színes égővel díszítenek fel. Párizs belvárosában már november végétől sok helyen látni gyönyörű díszeket. A Champs-Elysée fényárban úszik több mint egy hónapon át. A kirakatok ekkorra már fel vannak díszítve. Az áruházakban rengeteg ajándék várja a gyerekeket. Karácsonyi vásáraik világhírűek: 

Lorraine tartományban - Nancy városában - rendezik meg a Szent Miklós karácsonyi parádét, a Vogézek hegyei közt rejlő Metz karácsonyi vására pedig a második legngyobb az országban.

 

.

 

Itt a Mikulás jön december 24-én, és ekkor kell a csizmákat az ablakba tenni.

Aznap este vagy otthon, vagy egy étteremben vacsoráznak a családok. Az éjféli mise után következik az ünnepi vacsora. A mise után halászok hallal teli kosarat helyeznek az oltár elé, ezzel tisztelegve Jézus előtt. Ezután a családok hazamennek, ahol megkezdik az ünnepi vacsorát. Az ajándékokat szigorúan éjfél után lehet csak kibontani, amiket a Télapó (Père Noël) csempészett be. Alapvetően a franciák imádják azokat az ünnepeket, amelyek során hosszan lehet enni, és a karácsony pontosan ilyen Náluk a hivatalos ünnep december 25-e, ekkor van az igazi ünnepi ebéd, melynek fogásai a következők: előétel, főétel, sajt, desszert, bor, majd kávé.

Az előétel rendszerint füstölt lazac, libamájpástétom vagy kagyló. Főfogásként szárnyast fogyasztanak, gesztenyével töltött csirke, pulyka, vagy liba kerül felszolgálásra. Nem hiányozhat a sajt, melyet végül a desszert követ. Az édesség szinte mindig egy kávés-csokoládés krémmel töltött piskótatekercs, melyet fatörzsnek álcáznak.

 

A Bûche de Noël, vagyis a karácsonyi fatörzs elkészítésének titka:

A cukrot a tojássárgájával és a szódabikarbónával habosra keverjük, majd beledolgozzuk a kakaót, a lisztet, végül óvatosan belevegyítjük a kemény habbá vert tojásfehérjét is. A masszát akkora, sütőpapírral kibélelt sütőlemezre öntjük, hogy ujjnyi vastag tésztát kapjunk. Kb. 10 perc alatt megsütjük. Tiszta ruhára borítjuk, a papírt lehúzzuk róla és rummal meglocsoljuk. A ruha segítségével többször ki-be tekerjük. Felcsavarva hagyjuk kihűlni. A krémhez a cukrot a tojással és a kakaóval habosra verjük, narancshéjjal ízesítjük, majd gőz fölött sűrű krémmé keverjük. Langyosra hűtjük és kikeverjük a puha vajjal. A szétnyitott piskótatekercset megkenjük a krém felével, összetekerjük, majd kívül is bevonjuk a kakaókrémmel. A krémet villával berovátkoljuk, hogy „fakérget” kapjunk. Szeletelés előtt legalább 8 órára hűtőszekrénybe helyezzük.

Franciaországban nem minden család állít karácsonyfát az otthonában. Ennek leginkább Elzászban - a karácsonyfa hazájában – van hagyománya. Ők sokkal hamarabb felállítják a fát, mint mi magyarok, viszont vízkeresztkor szigorúan le is bontják. Étellel búcsúznak a karácsonytól is. Január 6-án a pékségekben megjelenik a Galette des Rois, azaz a királyok kalácsa. A keresztények ekkor a három királyok Jézusnál tett látogatását ünneplik. A leveles tésztájú süteménybe porcelán figurát sütnek, melynek szerencsés megtalálója papírkoronát kap (ezt a süteményhez adják) és hivatalos királlyá koronázzák.

 

 

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.