Ami a történelem könyvekből kimaradt…
A Csongrádi Információs Központ Csemegi Károly Könyvtár és Tari László Múzeum által szervezett „Az utolsó szó jogán – Nagy Imre élete és halála” című kiállításhoz kapcsolódóan 2013. október 24-én iskolánk vendége volt Jánosi Katalin, Nagy Imre mártír miniszterelnök unokája.
„Egész életéből a halálát ismerjük a legjobban” – fogalmazott az előadó, és hozzátette, hogy sokan csak a miniszterelnök 1956-os tetteit ismerik, teljes életútját viszont nagyon kevesen. Előadásában átfogóan bemutatta Nagy Imre pályájának főbb állomásait, kiemelve az 1945-ös földosztás jelentőségét, amellyel a kortárs nyilatkozatok szerint „végre megvalósult a magyar ember ezer éves álma.”
Az 1953-as reformprogram sokak számára életmentő volt, hiszen 750 ezer politikai fogoly kapott amnesztiát, 660 ezer ember földhöz jutott, a Rákosi-korszakban nyílt munkatáborokat pedig bezárták. Százezrek követelték vissza őt az ország élére 1956. október 23-án, de a forradalomban betöltött szerepe miatt a romániai Snagovba hurcolták, majd 2 évig magánzárkában tartották. 1958-ban a csongrádi származású Vida Ferenc halálra ítélte őt mártírtársaival együtt. Nagy Imre egy aláírással megmenthette volna az életét, de ő a becsületet és az elveit választotta.1989. július 6-án a Legfelsőbb Bíróság felmentette Nagy Imrét valamennyi vádpont alól, ezért társaival együtt rehabilitálták; a sors furcsa fintora, hogy éppen ezen a napon halt meg Kádár János. Június 16-án mártírtársaival ünnepélyes keretek között, több százezer fő részvételével újratemették.
Jánosi Katalin előadásával a diákok mélyebben és árnyaltabban megérthették Nagy Imre miniszterelnök korát és történelmi szerepét. Az évszámok és a sorsok mögött megláthatták az Embert, akinek kitartása, elveihez ragaszkodása példaként állhat mindannyiunk előtt.
Összeállította: Berkecz Renáta