Természettudományos Önképző Kör: a Föld Világnapja
2016. április 20-án, a Föld Világnapjának előszeleként újabb TÖK előadáson vehettek részt iskolánk tanulói. Most viszont, ahelyett, hogy valakit elhívtak volna, iskolánk tanára és diákjai tartottak nekünk prezentációt.
Az első előadást Törökné Török Ildikó tanárnő tartotta. Előadása rövid és tömör volt, ami összefoglalta a víz védelmének, a természet- és környezetvédelem fontosságát. Szót ejtett március 22-i terepgyakorlatunkról is, amelyet a Víz Világnapján tartottunk.
Tanárnő átadta a szót egy diáktársamnak, Berkes Péternek, aki részletesebben bemutatta a terepgyakorlatunk menetét, a használt eszközöket és a használat folyamatát. A 10. f-es tanuló ügyesen összefoglalta a másfél órás terepgyakorlat lényegét, érthetően elmagyarázta az eszközök használatát, és azt, hogy mire valók. Az előadás során sokat tanulhattunk arról, miként kezeljünk veszélyes, illetve nem lebomló hulladékot partközelben; hogy hogyan tudjuk megóvni vizeink tisztaságát, vagy legalábbis egy kicsivel jobbá tenni környezetünket.
Harmadik előadónk Cseri Nóra volt, aki a génmódosított élőlényekről, röviden a GMO-ról tartott előadást. Elmondta nekünk, hogy miért nem szabad génmódosított növényeket vagy állatok húsát fogyasztani; mesélt nekünk az előnyeiről és a hátrányairól és megmutatta, hogy tudjuk megkülönböztetni a hagyományos úton termesztett és a génmódosított növényeket egymástól. Az előadása hasznos és tanulságos volt. Remélhetőleg a bemutató után mindenki odafigyel arra, mit is eszik valójában. Bár az Európai Unió tiltja a génmódosított élőlények termesztését/tenyésztését és forgalmazását, de senki sem tudhatja, mikor és mit hozhatnak be az Európai Unió határain belülre. Nem árt óvatosnak lenni!
Negyedik és egyben utolsó előadónk Zsibók Marcell volt. A tanuló a turizmus és a környezet kapcsolatáról mondott pár szót. Szót ejtett a pusztulófélben lévő Velencéről, a tengerpartok szennyezettségéről és arról, miként tehetünk ezek ellen. A prezentációban felbukkanó képek láttán senki sem tudta, mit is érez pontosan. Szomorú? Mérges? Csalódott? Netán nevetne rajta? Igen, voltak vicces képek is megmagyarázhatatlan dolgokról oda nem illő helyeken, de ha belegondolunk, szomorú, hogy nem tudsz úgy lemenni a strandra, hogy ne találkozz egy csirkecombbal?!
Köszönjük tanárainknak és diáktársainknak az előadás lehetőségét, és azt, hogy ráébresztettek minket a globális környezetvédelmi problémák súlyosbodására. A Föld jövője a mi kezünkben van! Én segítek a Földnek; és te?