Rendhagyó történelemóra a limanowai győzelem emlékére
2017. május 25-én a Batsányi-gimnázium és a Csongrádi Levéltár szervezésében a humán tagozatos diákok rendhagyó történelemórán vehettek részt, amelyen a lengyel-magyar barátság jegyében megtekintették a Halhatatlanok c. dokumentumfilmet, amely az 1914-es limanowai magyar győzelem eseményeit dolgozza fel. A film után Prof. Dr. Csikány Tamás ezredes, az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának tszv. egyetemi tanára tartott előadást.
A film az első világháború hősi leszármazottain keresztül mutatja be, hogy a Monarchia oldalán hogyan harcoltak a lengyel légió katonái. A galíciai fronton 1914 decemberében Németország és a Monarchia csapatai elkeseredett küzdelmet vívtak Krakkóért az oroszokkal szemben. A stratégai fontosságú Jabloniec-hágót már elözönlötték az oroszok, amikor a soproni 9-es Nádasdy huszárok Muhr Ottmár ezredes vezetésével hatalmas ellentámadást hajtottak végre karddal, puskatussal és puszta kézzel. Velük küzdöttek a 10-es, a jász-kun és a 3-as szegedi huszárok, valamint más, gyalogos kiegészítő egységek is.
A dokumentumfilm eredeti helyszíneken forgatott felvételek mellett színészek és hagyományőrzők közreműködésével idézi fel a galíciai hadszíntér harcait, a magyar huszárok megdöbbentő önfeláldozását és hősiességét. A limanowai győzelem ékes példája lett a háborús hőskultusznak, 1945 után azonban nevét kitörölték még a történelemkönyvekből is. A leszármazottak ennek ellenére megőrizték az önfeláldozó huszárok hőstettét, amelyről Galíciában, Dél-Lengyelországban ma is méltóképpen megemlékeznek. A rendhagyó történelemórán az eseményekkel kapcsolatban sok érdekességre is fény derült: a Monarchia konzervatív katonai vezetése más hadseregekkel ellentétben nem akart harcmodort váltani és nem mindig tekintette egyenrangú félnek a lengyel csapatokat, a hadsereg nagysága és a korszerűbb fegyverek miatt érdemes lett volna a lovasságot kizárólag felderítésre használni, a limanowai hősi halottak ennek ellenére életüket áldozva védték hazájukat.