Országos döntőt nyertek Wallenberg utódai

Ajánlom

2013. április 18-án rendezték meg a Raoul Wallenberg Egyesület, a Holokauszt Emlékközpont és a Külügyminisztérium által meghirdetett „Régen volt? Hol is volt?” című középiskolai vetélkedő országos döntőjét, amelyen első helyezést értek el a Batsányi diákjai.

A Wallenberg utódai nevű csapat tagjaként a 9.F osztályos Nagyistók Edit, Szabó Anett, Palásti Sára és Kiss Bettina mérte össze tudását és kreativitását csaknem ezer másik diákéval, felkészítő tanáruk Széll Gábor volt. A díjat Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára adta át Karin Olofsdotter, Svédország magyarországi nagykövete jelenlétében.

A vetélkedő a tavalyi Wallenberg-emlékévhez kapcsolódott, amelynek névadója, Raoul Wallenberg svéd diplomataként érkezett hazánkba 1944-ben, támogatta a magyarországi embermentést, így zsidók ezreit mentette meg védőútlevelek kiadásával.

A két iskolai és egy területi fordulóban a 230 versenyre nevező csapatnak különböző feladatokat kellett megoldania, amelyek segítségével a diákok áttekintették a második világháborúval, a holokauszttal, Wallenberggel és más embermentőkkel kapcsolatos tudásanyagot. A Külügyminisztérium által koordinált döntőre a legjobb 10 csapat kapott meghívást, amelynek során először egy akadályversenyen kellett feladatlapokat megoldani budapesti emlékhelyek és emlékművek felkeresésével, a döntő másik részében pedig 5-5 perces prezentációt mutattak be a diákok egy holokauszt-túlélővel előzetesen készített riport és a helyi zsidó emlékek felhasználásával.

 

A batsányis csapat egy angol úri szabó életét követte végig az 1944-es deportálástól egészen napjainkig személyes visszaemlékezés formájában. A valós tényeken alapuló, de fiktív elemekkel kiegészített történetben a főszereplőnek sikerült megszöknie a buchenwaldi koncentrációs táborból, de a szüleit elveszítette, a világháború utáni években pedig megpróbálta újrakezdeni az életét, de csak esőkabát-készítőként dolgozhatott. A személyes hangú beszámoló során a diákok bemutatták a csongrádi izraelita temetőt, ahol a 233 áldozat nevét tartalmazó kőtábla is áll, és megjelenítették az egykori zsinagógát, amelynek helyén ma egy lakóház található a régi kerítéssel övezve.

A Batsányiban folyó történelmi hagyományápoló munkának szerves részét képezi a holokauszt-tanítás, hiszen az utóbbi két évben a holokauszt emléknapon rendhagyó történelem órákkal és előadásokkal emlékeztünk meg a 20. századi diktatúrák áldozatairól. A verseny ma is aktuális üzenetet hordoz a diákok számára, hiszen megmutatja, hogyan lehetünk emberek az embertelenségben, és hogyan segíthetünk bajban lévő embertársainkon, hogy soha ne történhessen meg a holokauszthoz hasonló tragédia.

 

A versenyen készült fotók a galériában megtekinthetők.

A nyertes csapatról a delmagyar.hu is beszámolt.

Iskolánk működő ECL Nyelvvizsgahely.