Kozma László XI. Országos Informatika Tanulmányi Verseny
A tanév első felében több, különböző típusú feladatot megoldva a BJG-ből a 8.f-es Genius csapat verekedte be magát a döntőbe. A csapat tagjai: Gilicze Kristóf, Hajdu Bence, Kordás Kristóf tanulók, akik feladataikat nagy önállósággal oldották meg. Felkészülésüket Kovács Péter is segítette.
14 csapat részvételével került sor a Kozma László XI. Országos Informatika Alkalmazói Tanulmányi Verseny 7-10. évfolyamosok döntőjére 2013. április 27-én. A verseny helyszínét az Eötvös Lóránd Általános Iskola biztosította Százhalombattán. A döntőbe kerülve előzetes feladatokat kaptak a csapatok ...
Készíteni kellett tíznél több megadott objektumról, tevékenységről (pl. tyúk, vödör, távirányító, séta, …) különböző perspektívákból, más és más fényviszonyokkal, kísérleti jellegű fotókat, melyek a döntőn nyersanyagként álltak rendelkezésre. További feladatként minden csapat tervezett magának ötletes, tréfás névjegykártyákat, melyet kinyomtatva és fájl formátumban is magunkkal vittünk Százhalombattára. Harmadik előzetes tennivalónk a versenytársak közül egy megadott csapat részére tervezendő embléma volt, melyet a kiírás szerint ajándékként adtunk volna nekik. A verseny napján mindent leadtunk a zsűrinek, de sajnos a „célcsapat” tagjai nem találkoztak az emblémáinkkal, mint ahogyan mi sem láttuk a számunkra elkészített műveket.
A döntőt az iskola aulájában bonyolították le, ahol a kiírás szerint minden csapat „legfeljebb két laptopot használhat”. Mi ennek megfelelően vittünk magunkkal felszerelést, és csodálkozva láttuk, hogy vannak, akiknél a két laptopon túl asztali gép vagy tablet is megtalálható. Igaz, kettőnél több laptopot nem használtak...
A másik érdekességet az internethez való hozzáférés okozta. Szintén az előzetes információk közt szerepelt, hogy az iskola „vezeték nélküli hozzáférést (WIFI) fog biztosítani a verseny időtartama alatt”. Sajnos ez sem sikerült teljesen. Nekünk például egy wifis hozzáférés sem jutott. Kezdetben több csapatnak is volt problémája az internetkapcsolattal, de előbb-utóbb a Genius kivételével ez mindenkinél megoldódott. Az utolsó magyarázat szerint maximum 20 eszköz képes egyszerre hozzáférni a vezeték nélküli hálózathoz. Vigasztalásul csapatunk kapott egy kábelt, ami nem ért el az asztalunkig, így az aula szélén egy tornapadon ülve egy gépen tudott is mindig dolgozni egy valaki. Nem mindegy, hogy három ember hány eszközön tud tevékenykedni egyszerre, ha az idő meghatározó tényező.
Így indultunk neki a döntőnek, miközben a többiek már rég dolgoztak. Ígértek a csapatnak kompenzálásként némi plusz időt, de azt végül minden más csapat is megkapta...
Az egyik konkrét feladatként helyben kiosztott nyersanyagokból készíteni kellett egy rövid szöveges kiadványt, másikként pedig a magukkal hozott képeket felhasználva egy képregényt. Ezeket a munkákat a zsűri összegyűjtötte és anélkül értékelte, hogy látták volna egymás termékeit a versenyzők. Ehhez szerencsére nem volt szükség internetre, de ezen kívül majdnem mindenhez.
Volt viszont két további feladat, amit a végén minden csapat véletlenszerű sorrendben előadott a többieknek egy projektor segítségével. (Technikai problémák itt is többször akadtak.) Az Árpád-házat bemutató infógrafikát a többség hagyományosan, kronológia alapján állította elő, de néhány csapat egyedi megközelítés választott. A Kordás Kristóf által bemutatott mű is az utóbbiak közé tartozott . Született csapatonként egy-egy prezentáció is Százhalombatta megújult főteréről. Az ehhez szükséges anyagokat, információkat részben az internetről, részben helyben fotózva, interjúzva szerezték be. Nagyon eltérő megoldásokat láthattunk.
Itt éreztük a legnagyobb hátrányát annak, hogy csak sokkal később és csak egy gépre kaptunk kényelmetlen internetet, mivel a magyar fejlesztésű prezi.com felhasználásával készült a bemutatónk. A körülmények miatt ez közel sem lett olyan színvonalú, amilyenre képes lett volna a csapat, de Gilicze Kristófnak így is sikerült egyedi megközelítésben bemutatnia a főteret.
A nyilvánosan bemutatott munkákat a zsűri mellett a csapatok is értékelték egymást, így közönségdíjat is osztottak. A galériában láthatók a versenyen készült fotók, amelyek az izgalmas és viszontagságos pillanatokat örökítették meg.
A Genius most a hetedik helyen végzett, de jövőre újra megpróbáljuk!